TAHÂRET VE NAMAZ

dawud | Eylül 3, 2020 | 0 | Akâid

Gece ve gündüz olmak üzere, günde beş vakit namaz farzdır.

Öğle Namazı:

Vakti ise güneşin göğün ortasından, batıya doğru meyletmesiyle (yönelmesiyle) girer.

İmâm Ebu Yûsuf ve imam Muhammed’e göre öğlen namazının vakti, herhangi bir cismin gölgesinin uzunluğunun, o cismin uzunluğu ile istivâ gölgesinin uzunluğunun toplamına ulaşmasıyla çıkar. İmam Ebû Hanîfe’ye göre ise herhangi bir cismin gölgesinin uzunluğunun, o cismin uzunluğunun iki misli ile istivâ gölgesinin uzunluğu toplamına ulaşmasıyla öğlen namazının vakti çıkar.

İkindi Namazı: 

Vakti ise öğle namazının vaktinin bitmesiyle girer ve güneşin tamamının batmasıyla çıkar.

Akşam Namazı: 

Vakti ise güneşin tamamının batmasıyla girer ve fetva verilen görüşe göre kırmızı şafağın tamamen kaybolmasıyla çıkar. Bu, İmâm Ebû Hanîfe’den de nakledilen bir rivayettir. 

Yatsı Namazı: 

Vakti ise akşam namazının vaktinin çıkması ile başlar ve Fecri Sâdık’ın çıkmasına kadar sürer. 

Sabah Namazı: 

Vakti ise, yatsı namazının vaktinin çıkmasıyla başlar ve güneşin doğmaya başlamasıyla biter. 

Bu beş vakit namazı vaktinde kılmak, her akıllı, baliğ, hayız ve nifastan tahir Müslüman’a farzdır. 

Namazı özürsüz olarak vaktinden önce kılmak veya vakti çıktıktan sonraya bırakmak harâmdır.  

Namaz vaktinin sonunda, bayan hayız kanını görür ise o namazı kaza etmesi farz değildir. Kadının âdeti, 10 günden az sürdüyse; âdet bittiği an, namaz vaktinin çıkmasına gusül abdesti alabilecek ve “Allâh-u Ekber” diyebilecek kadar bir süre kalmışsa, bu namazı kılmak o kadına farzdır. Şâyet kadının âdeti 10 günü doldurup kesilir ise, namaz vaktinin çıkmasına “Allâh-u Ekber” diyebilecek kadar veya daha fazla bir süre kaldıysa, bu namazı kılması farzdır. 

Buluğa ermiş bir Müslüman, bulunduğu beldeden geceleriyle 3 gün uzaklığında veya daha uzakta olan bir beldeye doğru yolculuğa çıkar ve yaşadığı beldenin son evini geçer ise yolculukta, dört rekâtlı namazları kısaltarak kılması vaciptir. Bu namazlar: öğle, ikindi ve yatsı namazlarıdır.

Ancak bu kimse mukîm olan bir imâma tâbi olur ise bu namazları dört rekât olarak kılar. 

Vitir namazı; İmâm Ebû Hanîfe’ye göre vâcip, İmâm Muhammed ve İmâm Ebû Yûsuf’a göre ise sünnettir. Bu görüş İmâm Ebû Hanîfe’den de nakledilen diğer bir rivayettir.

Vitir namazının vakti yatsı namazının vakti gibidir. Vitir namazı 3 rekâttır ve bir selâmla kılınır, üçüncü rekâtta rükûya gitmeden önce Kunut duâsı okunur.

Aynı şekilde Ramadân ve Kurban bayramlarının namazları da vâciptir.

Benzer Postlarımız

PEYGAMBERLERE İMAN

dawud | Ocak 14, 2021 | 5

Peygamber: Allâh’ın, kulları arasından seçtiği ve vahiyle şereflendirerek İslâm dîninin emir ve yasaklarını insanlara ulaştırmak üzere görevlendirdiği, belli sıfatlara sahip elçidir.  Peygamberler İki Kısma Ayrılırlar: Rasûl Olan Peygamber: Yeni bir…

MELEKLERE İMAN

dawud | Ocak 14, 2021 | 1

Günümüzde birçok insanın yanlış bilgilere sahip olduğu konulardan bazıları da meleklere iman konusuyla alakalıdır. Meleklerin sıfatlarını bilen kimse bu yanlışlara düşmez.  Meleklerin sıfatları: Nurdan yaratılmışlardır Cinsiyetleri yoktur, yani dişi veya…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Son Yazılar

Arşivler

Son Yorumlar