PEYGAMBERİMİZİN  KABRİNİ ZİYARET ETMEK

dawud | Eylül 21, 2020 | 1 | Fıkıh

Peygamber efendimizin  kabrini ziyaret etmek icmâ ile Allâh’ın sevdiği (râzı olduğu) amellerdendir. Onun kabrini ziyaret etmek veya yolculuğa bu kasıtla çıkmak hayırlı bir ameldir.

Peygamber Efendimiz  şöyle buyurmuştur: 

مَنْ‭ ‬زَارَ‭ ‬قَبْرِي‭ ‬وَجَبَتْ‭ ‬لَهُ‭ ‬شَفَاعَتِي

Mânâsı: “Benim kabrimi ziyaret eden, şefâatimi hak etmiştir.” (Ed-Dârakutnî)

Bu Hadîs-i Şerîf’in hasen rütbesinde olduğunu İmam Hafız Es-Subkî ve başka âlimler de bildirmişlerdir.

Peygamber Efendimizi ziyaret etmeye giden kişi, önce Rasûlullâh’a sonra da sahabilerine (Ebû Bekir ve Ömer’e) selam verir ve orada dua eder.

Ardından Ravza’ya gelir, orada istediği kadar namaz kılar, dilediği hususta dua eder ve Peygamberimizin  eserleri ile teberrük eder.

Peygamberimize  salât ve selam getirir. Medine’de bulunduğu sürece elinden geldiği kadar gecelerini ibadet ederek ihya eder ve Peygamberimizi  ziyaret eder.

Aynı şekilde Hamza ve Osman’ın (Allâh ikisinden de razı olsun) kabirlerini, sahabilerin ve tabiinlerin kabirlerini, Peygamberimizin  Ehl-i Beyti’nin kabirlerini ve müminlerin anaları olan Peygamber hanımlarının kabirlerini ziyaret etmekte bereket ve sevap vardır. 

Benzer Postlarımız

HAC

dawud | Eylül 21, 2020 | 0

  Hür, mükellef ve Müslüman olan bir kimse; borcu, ona layık olan mesken ve kıyafet ile vermekle yükümlü olduğu nafaka dışında; Hacca gidiş, dönüş ve orada kaldığı süre zarfında olan…

ORUÇ

dawud | Eylül 21, 2020 | 0

  Ramadân ayı orucunu tutmak her mükellef Müslümana farzdır. Aybaşı ve nifas hâlinde olan kadınların oruç tutmaları câiz değildir ve geçerli de olmaz. Ancak oruç tutmadıkları günleri, kazâ olarak tutmaları…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Son Yazılar

Arşivler

Son Yorumlar