ORUCU BOZUP, KEFFÂRET GEREKTİREN HÂLLER

dawud | Nisan 17, 2020 | 0 | Fıkıh

Bilerek yani unutmaksızın ve mâzereti olmadan yani ölümle tehdit edilmediği hâlde ön veya arka avretten cinsî münasebette bulunmak

Oruçluyken bilerek yani unutmaksızın ve mâzereti olmadan, yani ölümle tehdit edilmediği hâlde, insan bedenine besin veren, ya da ilaç olarak tüketilen bir şeyi yiyen veya içen büyük günâha düşer ve bayram sonrası hemen bozduğu günün kazâsını yerine getirmesi farzdır. Ayrıca zihar keffâretini de yerine getirmesi gerekir.

Zihar keffâreti ise şudur:Bir köleyi azad etmek. Buna gücü yetmiyorsa, aralıksız iki hicrî ay oruç tutmak, buna da gücü yetmiyorsa altmış fakire, her biri için yarım sa’ buğday ya da bir sa’ hurma ya da arpa vermesi gerekir. (1 sa’= iki elin avuçlarının birleşmesi ile oluşan 6 avuç dolusudur)

Uyarı:

Ramadân dışındaki oruçların bozulması keffâreti gerektirmez, lâkin bozulan nâfile oruçların kazâlarını yerine getirmek gerekir.

Benzer Postlarımız

RAMADÂN AYININ BEREKETİ

dawud | Nisan 17, 2020 | 0

Mübârek Ramadân ayı orucunu tutmak büyük bir ibâdettir. Sevâbının ne kadar olduğunu Allâh’tan başka kimse bilmez. Bu ibâdete, belirli özellikler verilmiştir. Bunlardan biri, İmâm Buhârî’nin rivâyet ettiği şu Hadîs-i Kudsî’dir.…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Son Yazılar

Arşivler

Son Yorumlar