MUÂMELÂT

dawud | Eylül 21, 2020 | 22 | Muamelat

 

Mükellef olan Müslüman’ın herhangi bir şeye girmeden önce,
Allâh-u Teâlâ’nın bu şeyde neyi haram, neyi helâl kıldığını öğrenmesi farzdır. Çünkü Allâh-u Teâlâ bizlere bazı konularda sorumluluk yüklemiştir. Dolayısıyla bu sorumluluklara riayet etmemiz gerekir.

Rabbimiz alışverişi helâl, fâizi ise haram kılmıştır. Dinimiz, el takısı ile bu alışverişin belirli bir alışveriş olduğunu bildirmiştir. Bu alışveriş de dini şartlara muvafık olan alışveriştir. Çünkü şartları ve rükünleri yerine getirilmeyen alışveriş helâl değildir. 

Alışveriş yapacak olan kimsenin mutlaka bu kuralları öğrenip onlara riayet etmesi gerekir. Aksi halde istemeden de olsa fâiz günahına düşebilir.

Peygamber Efendimiz  buyurdu ki:

اَلتَّاجِرُ‭ ‬الصَّدُوقُ‭ ‬يُحْشَرُ‭ ‬يَوْمَ‭ ‬الْقِيَامَةِ‭ ‬مَعَ‭ ‬النَّبِيِّينَ‭ ‬وَالصِّدِّيقِينَ‭ ‬وَالشُّهَدَاءِ

Manası: “Sadık tüccar Kıyamet Günü’nde Peygamberler, sadıklar ve şehitlerle haşrolunur.” (İmâm Tirmizî) 

Sadık tüccarın, zikredilen bu fazilete nail olmasının sebebi, nefsini yenip şer’î bir yol ile ticaretini yapmasıdır. Aksi takdirde haddi aşanların Kur’ân’da nelerle tehdit edildiği malûmdur.

Ayrıca kiralama, kâr ortaklığı, rehin verme, vekâlet, emanet etme, ödünç verme, ortaklık ve müsakât gibi muamelatın da şartlarına ve rükünlerine riayet edilmesi gerekir.

Nikâh akdinin yapılmasında ise nikâhın geçersiz olmasına sebep verecek durumlara düşülmemesi için daha fazla tedbirli olunması gerekir. Et-Tahrîm Sûresi’nin 6. Âyet-i Kerîmesi buna işâret etmektedir:

يَا‭ ‬أَيُّهَا‭ ‬الَّذِينَ‭ ‬ءَامَنُوا‭ ‬قُوا‭ ‬أَنْفُسَكُمْ‭ ‬وَأَهْلِيكُمْ‭ ‬نَارًا‭ ‬وَقُودُهَا‭ ‬النَّاسُ‭ ‬وَالْحِجَارَةُ

Manası: “Ey iman edenler! Kendinizi ve ailelerinizi yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun.”

Ali bin Ebû Tâlib (radiyallâhu anh) Âyetin tefsirinde şöyle buyurmuştur: “Kendinize ve ailenize hayrı yani din ilmini öğretiniz.”

Atâ’ Bin Ebî Rabâh (radiyallâhu anh) ise konuyla ilgili şöyle buyurmuştur: “Nasıl Namaz kılacağını, nasıl Oruç tutacağını, nasıl alışveriş yapacağını ve nasıl nikâh yapıp boşayacağını öğrenmen gerekir.”

Benzer Postlarımız

NAFAKA

dawud | Eylül 21, 2020 | 5

Maddi imkânı olanın, fakir olan anne-babasının ve yaşının küçüklüğünden, hastalığından ya da yatalak olduğundan dolayı çalışacak güce sahip olmayıp kendi nafakasını temin edemeyen evlatlarının nafakasını temin etmesi farzdır.  Erkeğe; hanımının…

BAZI ALIŞVERİŞ HÜKÜMLERİ

dawud | Eylül 21, 2020 | 28

Sahih olan görüşe göre et karşılığında canlı havyan satmak caizdir. Teslim alınmayan bir malı satmak haramdır. Aynı şekilde tartma veya ölçme şartıyla satın alınan mal tartılıp ölçülmeden satılamaz. Borcu borca…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Son Yazılar

Arşivler

Son Yorumlar